Awards Hall of Fame

Bracebridge Skating Club Award Recipients

AMYBEL ROSEWARNE MEMORIAL GOLD ACHIEVEMENT AWARD

1975 Nancy Rosewarne, Dance
1979 Sundae Raeburn, Dance
1986 Michelle Medley, Dance
1992 Kendra Mdeley, Dance
1992 Keri Wills, Freeskate
1992 Keri Wills, Dance
1994 Kristin Hudasek, Dance
1995 Stephanie Stewart, Eighth Figure
1995 Stephanie Stewart, Dance
1995 Keri Wills, Eight Figure
1995 Shelley Karn, Dance
1997 Katie McCarty, Freeskate
1997 Leanne Stewart, Freeskate
1997 Miranda Hall, Dance
1998 Leanne Stewart, Dance
1998 Leanne Stewart, Skating Skills Class 1
1998 Alyssa Hall, Dance
1999 Alyssa Hall, Skating Skills Class 1
1999 Brittney Parlett, Skating Skills Class 1
1999 Jennifer Matthews, Dance
2000 Brittney Parlett, Freeskate
2000 Brittney Parlett, Dance
2000 Amanda Parlett, Dance
2000 Amanda Parlett, Skating Skills Class 1
2001 Amanda Parlett, Freeskate
2001 Lynda Wood, Dance
2001 Celia Sprague, Dance
2001 Celia Sprague, Skill
2001 Caitlyn Wood, Skill
2001 Caitlyn Wood, Freeskate
2001 Caitlyn Wood, Dance
2001 Kayla Wood, Skill
2001 Cara Hobley, Skills
2001 Christina Hall, Skills
2001 Leslie Jewel, Dance
2002 Kayla Wood, Dance
2002 Cara Hobley, Dance
2002 Lindsay Wood, Dance
2002 Gillian Dewar, Skills
2002 Shannon Godfrey, Skill
2003 Shannon Godfrey, Dance
2003 Kaitlyn Bell, Skills
2003 Katherine Malcolm, Skills
2004 Kaitlyn Bell, Freeskate
2004 Gillian Dewar, Freeskate
2004 Halee Cameron, Skills
2004 Halee Cameron, Freeskate
2004 Alyssa Ball, Skill
2004 Katherine Malcolm, Dance
2004 Katherine Malcolm, Freeskate
2004 Adrienne Lade, Skills
2005 Shannon Godfrey, Interpretive
2005 Katherine Malcolm, Interpretive
2006 Gilian Dewar, Dance
2007 Halee Cameron, Interpretive
2007 Alyssa Ball, Dance
2008 Kayla McNaughton, Dance
2008 Amanda Ball, Skills
2008 Sandie Debattista, Dance
2009 Amanda Ball, Freeskate
2009 Amanda Ball, Dance
2010 Margaret McLaren, Dance
2011 Amanda Ball, Interpretive
2011 Alyssa Ball, Interpretive
2011 Kayla McNaughton, Skills

THE MARION BLACK MEMORIAL AWARD, Singles Skater

1997-98 Amanda Main
1998-99 Kaleigh Forbes
1999-00 Amanda Parlett
2000-01 Leeanne Stewart
2001-02 Cara Hobley
2002-03 Shannon Godfrey
2003-04 Brittney Parlett
2004-05 Katherine Malcolm
2005-06 Samantha Bain
2005-06 Katrina Thach
2006-07 Kaitlyn Bell
2007-08 Taylor Little
2008-09 Kayla McNaughton
2010-11 Amy Anderson

THE MARION BLACK MEMORIAL AWARD, Synchronized Skater

1997-98 Tracey McNabb
1998-99 Celia Sprague
1999-00 Elizabeth Briese
2000-01 Sandy Kelly
2001-02 Sandy Robinson
2002-03 Raelyn DeCaire
2003-04 Katie Campbell
2004-05 Gillian Dewar
2005-06 Katherine Malcolm
2008-09 Stacey Tasker

DOUG SMITH MEMORIAL AWARD

1993 Keri Wills, Novice Ladies
2005 Tamiko Uyeda, Pre-Novice Dance
2006 Tamiko Uyeda, Novice Dance
2007 Tamiko Uyeda, Novice Dance
2007 Katherine Malcolm, Pre-Novice Ladies
2008 Tamiko Uyeda, Junior Dance
2008 Katherine Malcolm, Novice Ladies
2009 Katherine Malcolm, Novice Ladies
2010 Katherine Malcolm, Junior Ladies

SHARON HOLLOWS CANSKATER OF THE YEAR TROPHY

2000-01 Stacey Tasker
2001-02 Kady Scriven
2002-03 Courtney Stickel
2003-04 Marla McHardy
2004-05 Rachel Bandy
2005-06 Sarah Bissonette
2006-07 Sydney Tytler
2007-08 Julia Best
2008-09 Meagan Beane
2009-10 Hannah Carty
2010-11 Jade Loader
2011-12 Bhavya Gupta
2012-13 Sophia Byrne
2013-14 Kaitlyn Brown
2014-15 Emily Kimmet

MURIEL GIBBS TRIPLE GOLD ACHIEVEMENT AWARD

1995 Keri Wills
1998 Leanne Stewart
2000 Brittney Parlett
2001 Amanda Parlett
2001 Caitlyn Wood
2004 Katherine Malcolm
2005 Shannon Godfrey
2006 Gillian Dewar
2009 Amanda Ball
2011 Alyssa Ball

BILL McKAY QUADRUPLE GOLD ACHIEVEMENT AWARD

2005 Katherine Malcolm
2011 Amanda Ball

SYNCHRONIZED SKATING COACH’S ATHLETE OF THE YEAR TROPHY

2002-03 Lindsay Wood
2003-04 Christina Baranik
2004-05 Shannon Godfrey
2005-06 Meghan Eidt