Awards Hall of Fame

Hall of Fame Award Recipients

AMYBEL ROSEWARNE MEMORIAL GOLD ACHIEVEMENT AWARD

2019 Caroline Bissonette, Dance, Artistic, Skills

2018 Emily Bissonette, Interpretive

2017 Hannah Carty, Interpretive

2016 Hannah Carty, Freeskate

2015 Hannah Carty, Skills

2015 Mackenzie Beane, Skills

2011 Kayla McNaughton, Skills

2011 Amanda Ball, Interpretive

2011 Alyssa Ball, Interpretive

2010 Margaret McLaren, Dance

2009 Amanda Ball, Freeskate

2009 Amanda Ball, Dance

2008 Kayla McNaughton, Dance

2008 Amanda Ball, Skills

2008 Sandie Debattista, Dance

2007 Halee Cameron, Interpretive

2007 Alyssa Ball, Dance

2006 Gilian Dewar, Dance

2005 Shannon Godfrey, Interpretive

2005 Katherine Malcolm, Interpretive

2004 Kaitlyn Bell, Freeskate

2004 Gillian Dewar, Freeskate

2004 Halee Cameron, Skills

2004 Halee Cameron, Freeskate

2004 Alyssa Ball, Skill

2004 Katherine Malcolm, Dance

2004 Katherine Malcolm, Freeskate

2004 Adrienne Lade, Skills

2003 Shannon Godfrey, Dance

2003 Kaitlyn Bell, Skills

2003 Katherine Malcolm, Skills

2002 Kayla Wood, Dance

2002 Cara Hobley, Dance

2002 Lindsay Wood, Dance

2002 Gillian Dewar, Skills

2002 Shannon Godfrey, Skill

2001 Amanda Parlett, Freeskate

2001 Lynda Wood, Dance

2001 Celia Sprague, Dance

2001 Celia Sprague, Skill

2001 Caitlyn Wood, Skill

2001 Caitlyn Wood, Freeskate

2001 Caitlyn Wood, Dance

2001 Kayla Wood, Skill

2001 Cara Hobley, Skills

2001 Christina Hall, Skills

2001 Leslie Jewel, Dance

2000 Brittney Parlett, Freeskate

2000 Brittney Parlett, Dance

2000 Amanda Parlett, Dance

2000 Amanda Parlett, Skating Skills Class 1

1999 Alyssa Hall, Skating Skills Class 1

1999 Brittney Parlett, Skating Skills Class 1

1999 Jennifer Matthews, Dance

1998 Leanne Stewart, Dance

1998 Leanne Stewart, Skating Skills Class 1

1998 Alyssa Hall, Dance

1997 Katie McCarty, Freeskate

1997 Leanne Stewart, Freeskate

1997 Miranda Hall, Dance

1995 Stephanie Stewart, Eighth Figure

1995 Stephanie Stewart, Dance

1995 Keri Wills, Eight Figure

1995 Shelley Karn, Dance

1994 Kristin Hudasek, Dance

1992 Kendra Mdeley, Dance

1992 Keri Wills, Freeskate

1992 Keri Wills, Dance

1986 Michelle Medley, Dance

1979 Sundae Raeburn, Dance

1975 Nancy Rosewarne, Dance

 MARION BLACK MEMORIAL AWARD, Singles Skater

2018-19 Emily Bissonette

2016-17 Aleyna Brunskill

2010-11 Amy Anderson

2008-09 Kayla McNaughton

2007-08 Taylor Little

2006-07 Kaitlyn Bell

2005-06 Katrina Thach

2005-06 Samantha Bain

2004-05 Katherine Malcolm

2003-04 Brittney Parlett

2002-03 Shannon Godfrey

2001-02 Cara Hobley

2000-01 Leeanne Stewart

1999-00 Amanda Parlett

1998-99 Kaleigh Forbes

1997-98 Amanda Main

DOUG SMITH MEMORIAL AWARD

2010 Katherine Malcolm, Junior Ladies

2009 Katherine Malcolm, Novice Ladies

2008 Tamiko Uyeda, Junior Dance

2008 Katherine Malcolm, Novice Ladies

2007 Tamiko Uyeda, Novice Dance

2007 Katherine Malcolm, Pre-Novice Ladies

2006 Tamiko Uyeda, Novice Dance

2005 Tamiko Uyeda, Pre-Novice Dance

1993 Keri Wills, Novice Ladies

 

MURIEL GIBBS TRIPLE GOLD ACHIEVEMENT AWARD

2019 Caroline Bissonette

2018 Emily Bissonette

2016 Hannah Carty

2011 Alyssa Ball

2009 Amanda Ball

2006 Gillian Dewar

2005 Shannon Godfrey

2004 Katherine Malcolm

2001 Caitlyn Wood

2001 Amanda Parlett

2000 Brittney Parlett

1998 Leanne Stewart

1995 Keri Wills

BILL McKAY QUADRUPLE GOLD ACHIEVEMENT AWARD

2011 Amanda Ball

2005 Katherine Malcolm

Intermediate/Senior STARskate Athlete of the Year

2018-19 Marissa Billington

2017-18 Marissa Billington

2016-17 Sophia Byrne

2016-17 Katelyn Beane

2015-16 Hannah Carty

2014-15 Meagan Beane

2013-14 Kiera Brunskill

2012-13 Aleyna Brunskill

2012-13 Meagan Beane

2011-12 Mackenzie Beane

Junior STARskate Athlete of the Year

2018-19 Kismet Tillson-Hunter

2017-18 Audrey Armstrong

2016-17 Mya Calic

2015-16 Brooklyn Gibbs

2015-16 Sophia Byrne

2014-15 Marissa Billington

2013-14 Kristen Symes

2012-13 Katelyn Beane

2011-12 Abigail deGraaf

SHARON HOLLOWS CANSKATER OF THE YEAR TROPHY

2014-15 Marissa Billington

2014-15 Emily Kimmet

2013-14 Kaitlyn Brown

2012-13 Sophia Byrne

2011-12 Bhavya Gupta

2010-11 Jade Loader

2009-10 Hannah Carty

2008-09 Meagan Beane

2007-08 Julia Best

2006-07 Sydney Tytler

2005-06 Sarah Bissonette

2004-05 Rachel Bandy

2003-04 Marla McHardy

2002-03 Courtney Stickel

2001-02 Kady Scriven

2000-01 Stacey Tasker

Program Assistant of the Year

2018-19 Lexie Grondin

2017-18 Mya Calic

2016-17 Marissa Billington

2015-16 Maggie Blackmore

2014-15 Maggie Blackmore

2013-14 Jasmine Foreman

2012-13 Hannah Carty

2012-13 Maggie Blackmore

2011-12 Aleyna Brunskill

SYNCHRONIZED SKATING COACH’S ATHLETE OF THE YEAR TROPHY

2005-06 Meghan Eidt

2004-05 Shannon Godfrey

2003-04 Christina Baranik

2002-03 Lindsay Wood

THE MARION BLACK MEMORIAL AWARD, Synchronized Skater

2008-09 Stacey Tasker

2005-06 Katherine Malcolm

2004-05 Gillian Dewar

2003-04 Katie Campbell

2002-03 Raelyn DeCaire

2001-02 Sandy Robinson

2000-01 Sandy Kelly

1999-00 Elizabeth Briese

1998-99 Celia Sprague

1997-98 Tracey McNabb